Jak przewlekły stres wpływa na zdrowie i jak mu zapobiegać?

                Przewlekły stres to długotrwałe i stałe uczucie napięcia, które może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Występuje, gdy organizm doświadcza bodźców stresujących z taką częstotliwością i intensywnością, że autonomiczny układ nerwowy nie ma wystarczających możliwości na aktywacje reakcji relaksujących. Oznacza to, że nasz organizm pozostaje w ciągłym stanie fizjologicznego napięcia.

                Dotyczy to, pośrednio lub bezpośrednio, każdego układu w organizmie. Jako ludzie, zostaliśmy przystosowani do radzenia sobie tylko z krótkotrwałym stresem, ale nie ze stresem przewlekłym. Aby zacząć sobie radzić ze stresem stałym, utrzymującym się przez długi okres czasu, ważne jest zrozumienie, czym on jest, co może go powodować i jak wpływa na organizm.

                Przewlekły stres, którego doświadczamy coraz częściej, wpływa zarówno na umysł jak i ciało. Powoduje objawy fizyczne, jak i psychiczne, zaburzając nasze zdolności do normalnego funkcjonowania. Niektóre z najczęstszych objawów przewlekłego stresu obejmują:

– bóle

– obniżony poziom energii

– trudności z zasypianiem

– zmęczenie

– uczucie bezradności

– nerwowość i niepokój

– problemy z koncentracją

– dolegliwości jelitowe

– częste choroby i infekcje

Wszystkie wymienione objawy są często przez nas ignorowane, ze względu na wszechobecne i długotrwałe trwanie. Można powiedzieć, że potrafimy się do nich przyzwyczaić, a po pewnym czasie zaczynają się nam wydawać czymś normalnym. Jeśli więc: często jesteś kapryśny i rozdrażniony; masz wrażenie, że ciągle się o coś martwisz; często łapiesz infekcje; sięgasz po niezdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem, takie jak alkohol, możesz zacząć podejrzewać, że znajdujesz się w stanie przewlekłego stresu.

Poradź sobie ze stresem – innym stresem.

Ponieważ okazuje się, że nie wszystkie czynniki stresujące wywołują neurologicznie stan stresu przewlekłego, ale tylko te, które przekraczają zdolność jednostki do zmiany i adaptacji, możemy w reakcji zastosować inny rodzaj bodźca w postaci morsowania.

Poprawa nastroju dzięki morsowaniu.

Reakcja stresowa w odpowiedzi na zanurzenie w zimnej wodzie powoduje wyrzut endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Endorfiny mają działanie przeciwbólowe i poprawiają nastrój, co może wywoływać uczucie euforii po morsowaniu.

Zimna woda stymuluje także układ krążenia, powodując, że organizm próbuje utrzymać ciepło, co poprawia ukrwienie mózgu. Lepsze krążenie może przyczynić się do zwiększenia poziomu energii i koncentracji, co z kolei pozytywnie wpływa na nastrój.

No i dopamina! Badania wykazują, że kontakt z zimną wodą może zwiększać wydzielanie dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za poczucie motywacji i nagrody. Zwiększony poziom dopaminy może poprawiać samopoczucie i przeciwdziałać stanom depresyjnym.

W przypadku regularnej ekspozycji na zimno, możemy także zwrócić uwagę na proces adaptacyjny organizmu do zimnych temperatur. Z czasem organizm przyzwyczaja się do zimnych temperatur, co może przynieść satysfakcję z postępów i podnosić poczucie osobistego osiągnięcia. Uczucie dumy z pokonania własnych barier działa budująco na nastrój.

Kończąc jeszcze jeden ważny szczegół: kontakt z zimną wodą mobilizuje organizm do radzenia sobie z dyskomfortem, co w dłuższym okresie może prowadzić do zwiększenia odporności na stres i obniżenia poziomu lęku.

                Podsumowując, morsowanie wpływa na poprawę nastroju dzięki fizjologicznym zmianom w organizmie, takim jak zwiększone wydzielanie endorfin i dopaminy, poprawa krążenia, zmniejszenie poziomu stresu, oraz dzięki aspektowi społecznemu.